МЕТА:
формувати в учнів почуття повноправного члена великої шкільної родини; ознайомити з правилами поведінки в школі, режимом роботи школи; розвивати інтерес до навчання, прагнення їх здобувати; виховувати любов до школи, дбайливе ставлення до шкільного майна та поваги до працівників школи.
ОБЛАДНАННЯ:
Плакати до Дня Знань , мікрофон, « крісло автора», Малюнки Буратіно та Веселого Олівця,аркуші паперу з зображенням школи , олівці, іграшка, повітряні кульки, 5 портфелів та 5 комплектів навчальних речей, кольорові квіточки, малюнок дзвоника.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Створення емоційного настрою уроку
Вчитель
Пролунав шкільний дзвінок.
Всі зібрались на перший урок.
Не просто слухати, а й чути.
Не просто дивитись, а й бачити,
Запам’ятовувати , розповідати.
Тож пора вам поспішати –
Нові знання здобувати.
- Вступне слово вчителя
Вчитель
– Доброго ранку, діти, мої любі першокласники!
Сьогодні для вас продзвенів перший шкільний дзвоник,який покликав вас на перший у вашому житті шкільний урок. Вас вітали з першим у житті Днем Знань. Я приєднуюсь до всіх цих вітань.
Ви несміливо заходили до школи.
А вона радісно вас зустріла і усміхається усіма віконцями до своїх любих дітей. Вона подарує вам багато нових знань , відкриттів, розкриє багато секретів. Адже немає більшого захоплення для допитливого людського розуму, ніж пізнання нового, загадкового, невідомого. Ви пройдете багатьма стежками, і з вами завжди буду я – ваша перша вчителька.
- «Прес – конференція»
- Розповідь учителя про себе .
- Відповіді на запитання дітей.
- Гра «Знайомство в колі друзів »
- Робота над загадкою
Нас не було – воно було,
Нас не буде – воно буде.
Ніхто ні в кого його не бачив,
А в кожного є.
(Ім’я )
- Вправа « Мікрофон»
- Назвіть кожен своє ім’я.
Проблемне питання:
- А хто знає, чому Ваша родина вибрала для вас це ім’я?
Якщо діти не знають відповіді на це питання, можна скористатися допомогою батьків у « кріслі автора».
- Робота в колі друзів
Вчитель
Від сьогодні ми – одна велика і дружна родина однокласників, тому нам потрібно познайомитись. Допоможе нам ось цей Зайчик-стрибунець ( м’яка іграшка). Давайте станемо в коло.
(Учитель називає себе, передає іграшку учню за першою партою. Учень називає себе, передає іграшку своєму сусідові і т.д. )
- Вправа « Віночок дружби»
Вчитель роздає кольорові квіточки, на яких написано ім’я та прізвища кожної дитини
Вчитель
- Зараз ми « сплетемо» з вами віночок дружби.
Учні виходять по черзі до дошки і кріплять квіточку у віночок.
Вчитель
- Віночок це символ дружби і міцності.
- Повідомлення теми уроку
Вчитель
Любі мої діти, поки ви сплітали вінок нашої дружби і міцності, мені на телефон при йшло SMS – повідомлення від ось цього героя.
- Ви впізнали його?
Вправа « Крісло автора»
- А що ви про нього можете розповісти?
- Вам допоможе наше « крісло автора».
Вчитель
Буратіно завжди потрапляє у різні неприємності. Ось і зараз він повинен був передати нам чарівний ключик від черепахи Тортіли , та неуважно її слухав, тому не запам’ятав, що цей ключик відкриває.
Тортіла давала Буратіну малюнок будинку, який відкриває ключик, але підступний Карабас – Барабас той будинок розрізав. Нам треба допомогти бідоласі.
Давайте всі разом складемо малюнок і дізнаємося, що ми повинні сьогодні відімкнути цим чарівним ключиком.
Діти з допомогою батьків складають малюнок:
Вчитель
- Проблемне питання
Ви здогадалися, діти, що ми відкриємо цим чарівним ключиком?
Правильно, сьогодні на нас чекає знайомство з нашим новим загальним домом – школою. Адже і тема першого уроку першокласників всієї нашої великої країни – «Моя рідна школа».
Школа — просте, звичайне слово, яке щодня ви будете повторювати. А скільки воно таїть у собі найкращих спогадів! Скільки пов’язано з ним вдячних перемог і звершень у кожної людини! У школі вчаться писати й читати перше слово — мама, потім — земля, сонце, народ, праця. І не тільки вчаться писати й читати ці слова, вчителі допомагають збагнути їх глибинний зміст, прищеплюють відповідальність обов’язку, допомагають поступово знаходити своє місце в житті.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
- Слухання вірша Платона Воронька « До школи»
- Бесіда.
– Чи сподобався вам віршик?
– Куди прийшли діти?
– Як їх називають?
– Що є в школі?
– Чого б ви хотіли навчитись у школі?
– А чого навчає школа?
Вчитель
Треба дітям знати:
в школі вчать дітей читати,
І писати будуть вчить,
на екскурсії водить.
Будуть вчити рахувати,
танцювати і співати.
Вас навчать, як в світі жити,
з усіма дітьми дружити.
Вчать у школі працювати,
труднощі перемагати,
Завжди правду говорити,
в світі лиш добро творити.
Звучить у запису пісня « Учать у школі»
Вчитель
- А що ви знаєте про нашу школу?
У кого тут навчаються брати чи сестри?
Чиї батьки навчалися у нашій школі?
Чи сподобалась вам наша школа?
Гра «Загадки Мудрого Портфеля».
Вчитель
– Щоб урок у школі був ефективним, треба вміти добре до нього підготуватися, правильно зібрати свої шкільні речі. А щоб дізнатися, куди їх збирають, відгадайте загадку.
Кожен ранок йдеш до школи
І в мене складаєш знову
Ручки, зошити, книжки.
Як ти звеш мене, скажи?
(Портфель)
- Ось цей портфель приніс нам загадки. Я буду читати, а ви уважно слухайте і знаходьте відгадку в себе на парті серед речей. Хто здогадається, що це за предмет – бере його в руки й піднімається з-за парти.
То в лінійку, то в клітинку –
Написати тут зумій-но,
І намалювати можеш,
Називаюся я – (зошит).
Язика не має, а науки навчає.
Що це таке? (Підручник)
Намалювати в альбомі цім
Вам допоможуть (олівці).
Не вмію читати, а весь вік пишу. (Ручка).
А тепер – стривайте!
Хором всі відповідайте!
Першу загадку відгадайте:
Букви всі від «А» до «Я»
На сторінках…
Діти (хором). Букваря!
- Правильно!
Кожен учень щоденно
На урок бере…
Діти (хором). Щоденник!
- Чудово!
Для письма, сказати прошу,
Що потрібно взяти?..
Діти (хором). Зошит!
- Молодці!
Малювати в альбомі цім
Допоможуть…
Діти (хором). Олівці!
- Ручки й олівці, щоб знали,
Ми кладемо у…
Діти (хором). Пенали!
- Правильно!
- Бесіда
Проблемні питання + « Вільний мікрофон»
– А ще які речі ми можемо покласти до портфеля?
– Як треба ставитись до шкільних речей?
– Чого не можна з ними робити?
– На ваших партах лежать підручники. Ці книги вміють розповідати цікаві речі, вміють навчати. Треба їх берегти і поважати. Ось як повинен виглядати ваш підручник (обкладинка, закладка).
- Гра – атракціон «Хто швидше складе портфель?»
Вчитель
- Сподіваюсь, ви, малята, вмієте портфель складати?
- Зараз ми перевіримо, хто з вас швидше складе навчальні речі в портфель.
Всі діти отримують нагороди – красиві листочки з написом « 1 вересня ». А переможець – ще й медаль.
Вчитель
Спитай у тата чи у мами,
Які професії у них.
Професій в світі є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх.
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті,
Яка для кожного найперша,
Якої вчитиметесь ви.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи шахтар —
Всі називають головною
Одну професію — школяр!
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набути,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким у дитинстві мрієш бути.
- Хвилинка поезії
Першокласниці
У ШКОЛУ! В ПЕРШИЙ КЛАС!
- Гукнула мама: «Донечко!..»
І сну — як не було.
А сонце вже долонечки
До мене простягло
- Вдягаю я схвильовано
Святковий свій наряд,
І всі ляльки здивовано
Питають: «На парад?»
- «Та ні,— кажу їм радісно,—
У школу! В перший клас!»
Ляльки зітхають заздрісно:
«І нас візьми… І нас…».
- У школу не забавами
Займатися іду —
Багато там цікавого
В підручниках знайду.
- Там ждуть мене школярики
І вчителька моя.
Як вивчимо букварика,
Читати вам буду я!
(Л. Колос)
- 7. Ознайомлення з правилами поведінки на уроці
Учитель заходить – треба вставати,
Сісти дозволить – треба сідати.
Якщо захочеш – відповідай,
Тихо, без галасу руку тримай.
Щоб не сутулилась спина –
Сядемо рівно неодмінно.
Уважно вчителя ти слухай
І не поводься, як папуга.
8.Завдання від Веселого Олівця
Вчитель
На уроках образотворчого мистецтва ми з вами будемо часто зустрічатися з Веселим Олівцем. Ось уже зараз він хоче, щоб ви пофантазували й намалювали, яким повинно бути подвір’я нашої школи.
Діти отримають заготовку й домальовують те, що вони хочуть бачити на подвір’ї школи.
- Підсумок уроку
- Презентація учнями шкільних подвір’їв
- Вправа « Вільний мікрофон»
– Про що йшлося на уроці?
– Що ви запам’ятали?
– Що вам сподобалося?