ДЕНЬ 4. ШРИФТ БРАЙЛЯ
- Вітання
Діти утворюють коло і декламують вірш, супроводжуючи його рухами.
Правила в нас барвінкові, Честі, доброти й любові.
— Основне в нас правило яке?
«Люби себе, люби інших, як себе». (Діти прикладають долоньку спочатку собі до серця, потім обнімають сусіда праворуч і ліворуч.)
- Обмін інформацією. Тема дня «Шрифт Брайля»
Гра «Тактильні мішечки»
Мішечки з однакової тканини наповнені горохом, квасолею, гречкою, монетками, ґудзиками. Дитині потрібно впізнати, що в мішечку, розкласти за розміром наповнювача.
— Чи легко вам було дізнатися, чим наповнені мішечки, не заглядаючи в них?
— Які органи допомогли вам у цьому?
— 4 січня відзначають день народження відомого на весь світ Луї Брайля — винахідника універсального шрифту для незрячих. Багато років поспіль придуманий ним шрифт дає можливість людям з порушеннями зору читати, вчитися та працювати. Луї Брайль утратив зір у віці трьох років, однак саме він став автором унікальної системи читання для незрячих і слабкозорих людей. Винахідник використовував техніку нанесення рельєфних написів за допомогою крапок. Завдяки Брайлю шрифт, що складається з шестикрапки, зручний у застосуванні, став найбільш універсальним методом читання для сліпих людей у всьому світі. Пізніше автор винайшов прилад для письма за своєю методикою, що використовують і зараз під час виготовлення текстів для ручного читання. Щоб позначити перші літери шрифту, використовують верхні й середні крапки. Наступні букви позначають додаванням крапок. Це може бути крапка внизу ліворуч або праворуч, або з обох сторін. Під час читання рядки нумерують зверху вниз по стовпцях. Під час письма крапки наколюються грифелем, а тому пишуть справа наліво, а потім аркуш потрібно перегорнути і читати зліва направо. Традиційний шрифт має 64 символи. Писати потрібно на спеціальному папері, що плотніший за офісний, бо інакше крапки стануть непридатними для якісного читання та швидко зітруться, а отже, інформація зникне.
Відтоді світ змінився і науково-технічний прогрес значно спростив життя сліпих людей. Ми живемо в еру інформації, тому про будь-яку новину через кілька секунд за бажанням може дізнатися весь світ. Межа між зрячими і незрячими не така вже й велика. Сьогодні сліпа людина може самостійно набрати текст на клавіатурі комп’ютера за допомогою спеціальних синтезаторів мови та роздру- кувати на принтері — і почуватися такою самою, як інші зрячі люди.
- Групове заняття
— Перед вами — картка зі шрифтом Брайля. Ви бачите, як позначаються букви цього шрифту. Спробуйте у групах написати кожен своє ім’я шрифтом Брайля, використовуючи аркуш паперу в клітинку.
- Теми для Щоденника вражень
f Якби я був(ла) чарівником (чарівницею), я б…
f Щоб допомогти людям з вадами зору, я б…
f Я мрію, щоб…