ДЕНЬ 3. ЧОМУ ОСОБИСТИЙ ПРОСТІР — НЕДОТОРКАННА ТЕРИТОРІЯ?
- Вітання
До тебе я звертаюсь, друг!
Утворюй швидше з нами круг! Відчуй радість і тепло, І від друзів всіх добро!
Нехай наша добра посмішка Зігріє всіх своїм теплом, Нагадає нам, як важливо в житті Ділитися щастям і добром.
- Обмін інформацією. Тема дня «Чому особистий простір — недоторканна територія?»
— Діти, пригадаймо казку «Маша і ведмідь». Дівчинка заблукала в лісі та потрапила до хатинки, де жили ведмеді.
— Що засмутило господарів? (Те, що хтось брав їхні речі. Згадайте, як нервував ведмідь-тато: «Хто сидів на моєму стільці? Хто їв з моєї тарілки?».)
— Чи сподобалося б вам і вашим батькам, якби така Маша завітала до вас в оселю за вашої відсутності?
— Дівчинка Маша вторглася в особистий простір трьох ведмедів, і все мало не закінчилося погано. А все тому, що кожен намагається оберігати межі особистого простору так, як може.
Напевно, у кожного є знайомі, які під час бесіди люблять хапати за руки, щоб краще донести свою думку; сідати за вашу парту на перерві; брати ваші речі без вашого дозволу. Здебільшого така поведінка дратує, тому що люди втручаються у ваш особистий простір. А він є недоторканним, виняток роблять хіба що для найближчих людей.
►► Візуальна інструкція «Circles of relationships» — кола відносин (може допомогти запобігти сексуальному, фізичному, психологічному насильству)
Червоне — незнайомці
Помаранчеве — служби допомоги
Жовте — знайомі
Зелене — друзі
Синє — сім’я
Фіолетове — я
f Фіолетове коло = Я, мій особистий простір
Отже, фіолетове, перше і найголовніше коло,— це ми самі. Наше тіло належить тільки нам, тому тільки ми самі можемо вирішувати, хто може біля нас перебувати близько, торкатися нас. І ніхто не повинен робити це без дозволу. Якщо хто-небудь, з будь-якого оточення, заподіює нам дискомфорт (неважливо, дідусь посадив на коліна або мамина подруга вимагає «поцілувати тітку в щічку»), ми не повинні соромитися сказати про це і маємо сказати «ні», «стоп».
f Синє коло = сім’я
Це коло нашої сім’ї та тих, кого ми любимо. Повага, довіра і любов — ось за цими ознаками ми визначаємо, хто належить до цього кола, хто найбільш близький нам. Але потрібно пам’ятати, що навіть із тими, кого ми любимо, ми не повинні нехтувати своїм особисті- сним простором, але також і самі повинні поважати простір наших близьких.
f Зелене коло = друзі
Це оточення — коло наших друзів і тих, з ким нам подобається спілкуватися. Дружба дуже важлива і включає багато речей — наприклад, спільні ігри, розмови, веселощі, іноді дружні обійми. Дружба завжди ґрунтується на довірі та повазі. І такі прояви, як обійми, повинні бути засновані на взаємній згоді. Важливо розуміти, що не всі діти в класі можуть поводитись як твої друзі.
f Жовте коло = знайомі
Це коло знайомих, тобто ті, кому ми махаємо рукою під час зустрічі, з ким знайомі поверхово і не дуже близькі. Це можуть бути діти в шкільному автобусі, у дворі, спортивній команді, це можуть бути друзі батьків, сусіди.
f Помаранчеве коло = люди, від яких ми очікуємо професійної допомоги
Ці люди — фахівці — можуть за необхідності допомогти нам, але вони не наші друзі. Це вчителі, вихователі, поліцейські, пожежники, медичні працівники. У цих людей є розпізнавальні знаки, уніформа, посвідчення, вони допомагають у разі небезпеки.
f Червоне коло = незнайомці
Ми не знаємо цих людей. (Навіть якщо вони говорять, що знають нас, це не важливо.) Не всі чужі люди погані, але оскільки ми не знайомі, то не знаємо, погана людина перед нами або хороша. Ми не довіряємо незнайомцям. Ми не розмовляємо з ними, не розповідаємо нічого про себе або близьких. Не відповідаємо на запитання. Ніколи не йдемо з ними нікуди і не сідаємо до них у машину. Ми не беремо цукерки, не йдемо «шукати собачку» і не допомагаємо знайти вулицю, адже дорослі ніколи не повинні просити допомоги у тих, хто молодший і слабший за них.
Якщо тобі некомфортно, ти повинен сказати СТОП, НІ. Якщо хтось поводиться неправильно, на вашу думку, ви повинні розповісти іншим дорослим — батькам, учителям. Ніхто не може торкатися до вас без вашої згоди. Ви теж не маєте права вторгатися в чужий особистий простір без дозволу. І якщо вас не зрозуміли з першого разу, ви повинні повторювати і повторювати, поки вас не почують, поки вас не зрозуміють і не допоможуть. Ви не повинні шукати рішення самі, ви не повинні приховувати, ви не повинні соромитися. Не бійтеся говорити. Не бійтеся запитувати.
— Кого ви б розмістили у зеленому колі, колі друзів?
— Хто належав би до жовтого кола — знайомих?
— Хто займе місце біля вас, у синьому колі?
— До кого ви звернетесь по допомогу?
— Коли потрібно сказати «Ні», «Стоп»?
— Чому важливо не втручатися в особистий простір інших людей?
- Групове заняття
Робота в парах. «Продовж речення»
f Мені подобається, коли ти…
f Мені не хотілося б…
f Я бажаю тобі…
f Я хочу разом із тобою…
f Я дякую тобі за…
Робота в групах
Складання правил спілкування, що допоможуть товаришувати одне з одним без втручання в особистий простір.
- Теми для Щоденника вражень
f Недоторканна територія.
f Коли я скажу «Ні!»?
f Що радує мене?