ДЕНЬ 5. АТРИБУТИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
- Вітання
Усміхніться всім навколо: І тоді обов’язково
Небу, сонцю, квітам, людям, День для вас веселим буде!
Вправа «Дружба розпочинається з усмішки»
Утворюючи коло, діти беруться за руки і всміхаються одне одному.
- Обмін інформацією. Тема дня «Атрибути Української держави» Загадка
T На землі великій є одна країна: Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті І скажу, до речі, ще й талановиті. Землю засівають і пісні співають, На бандурі грають і вірші складають Про ліси і гори, і про синє море, Про людей і квіти. То скажіть же, діти, Що це за країна?.. (Наша славна Україна!)
— Україна — це Батьківщина для всіх людей, які живуть на її території. Що таке Батьківщина? Батьківщина — це найкраще і найдорожче місце у світі. Усі ми любимо українську співучу мову, прекрасних наших людей, чарівну природу, щедру землю. Усе це — наша Батьківщина.
Робота в парах. Гра «Розсипанка» Завдання: із поданих слів зібрати слово. И С М О В Л И
— Щоб краще свій край пізнати, необхідно символи держави знати.
Ми часто кажемо: «Сильний, як ведмідь; гарна, як квітка; хитрий, як лис». У цьому випадку ведмідь є символом сили, квітка — краси, лис — хитрості. Завдяки символам одним словом чи одним знаком можна сказати дуже багато.
— Так що ж таке символ? (Умовне позначення будь-якого предмета.)
— Озирніться довкола — і побачите безліч символів. Вони про щось повідомляють, застерігають, закликають. Це — дорожні знаки, знаки різних професій, герби міст, держав. Україна, як і будь-яка країна, має свої державні символи. Які?
Гра «Впізнай за описом»
f Це офіційна емблема держави. Вона має вигляд тризуба й означає триєдність життя: батько, мати, дитя, що символізують силу, мудрість, любов. Цю емблему держави зображують на прапорах, грошових знаках, печатках, офіційних документах. (Герб.)
Герб — символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. Герби бувають різні: на них зображують рослини, звірів, птахів. Цей знак свідчить про те, чим славна держава, що символізує її могутність. Яким є наш Герб, розкаже… (ім’я дитини).
Наш Герб — тризуб. Де тато, мама і дитина
Це воля, слава й сила. Живуть у мирі і любові
Тризуб — немов одна сім’я єдина, На Україні вільній, новій!
— Число «три» завжди вважали чарівним, казковим.
Зображення тризуба на території нашої держави має дуже давню історію. За часів Київської Русі (Х-ХІ ст.) бачимо тризуб на золотих і срібних монетах Ярослава Мудрого. Тризуб означає триєдність життя — батько, мати і дитя, які символізують силу, мудрість, любов. Якщо придивитись уважно до Герба, то можна ще скласти слово з його частин — «воля». Адже до волі завжди прагнув український народ.
Тризуб широко шанують в Індії, Ірані та в інших народів. Ми повинні пишатися нашим гербом як символом загальнолюдських цінностей, що мають історичні корені.
f Це — офіційна емблема держави, її символ. Вона являє собою синьо-жовте полотнище із двох смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого. Жовтий колір — це колір сонця та хліба. Синій колір — це колір життєдайної сили води і мирного неба. Емблему піднімають під час офіційних церемоній, урочистостей. (Прапор.)
Прапор має доволі давнє походження. Жовтий колір — це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір — це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.
Синій колір — це колір ясного, чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився хліб? От вам і ще один блакитний колір — колір цариці-води.
f Цей державний символ — урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Ця пісня звучить на ознаменування сили, слави та могутності держави. Слухати її потрібно стоячи, з гордо піднятою головою. Вона є обов’язковою під час урочистих заходів, відзначення державних свят. (Гімн.)
Гімн — грецьке слово, що означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв.
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста — Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують наші друзі й вороги, Що Україна вічна, незнищенна, Від неї ясне світло навкруги.
— Хто написав слова Гімну? (Павло Чубинський. 1863 р.)
— Як називається Гімн України? («Ще не вмерла України…»)
— Під час звучання Гімну слід пам’ятати, що присутні повинні припинити будь-який рух, підвестися і віддати належне головній пісні України.
— Отже, як необхідно поводитися під час звучання Гімну?
Слухання Державного Гімну України.
- Групове заняття
Дидактична гра «Священні символи»
Діти об’єднуються в групи.
Завдання: скласти із пазлів герб та прапор України, розповісти, що вони означають.
Дидактична вправа «Додайте слівце — прочитайте прислів’я»
Діти працюють у групах. Кожна група отримує прислів’я без кінцівки. Діти добирають слово за змістом та пояснюють прислів’я.
f Рідний край — земний… (рай).
f Кожному мила своя… (сторона).
f Що країна, то… (родина).
f Людина без Вітчизни, як соловей без… (пісні).
f Добре тому, хто у своєму… (дому).
- Теми для Щоденника вражень
f Державні символи.
f Воля народу — це…
f Я пишаюся своєю Вітчизною!